„Felvilágosítás”

Az impotencia akár tünet, akár betegség, az okai kezelhetőek

A merevedési zavarok okait érdemes mindig kideríteni. Mi okozhatja? Miért ne érjük be a tünetek kezelésével?

Az impotencia sokakat érint, azt mégis kevesen tudják, hogy az okok kezelhetőek, a tünetek már néhány életmódbeli változtatással is csökkenthetők.

Az impotencia a merevedési zavar szélsőséges formája. A szó latin eredetű, képtelenséget, erőtlenséget, gyengeséget jelent, és ebben az esetben legfőképpen a nemzőképtelenségre utal. A merevedési zavarnak különböző fokozatai vannak, az impotencia nagyon ritkán jelenik meg, és annak is elég gyakran valamilyen biológiai/egészségügyi oka van. Ezek közé tartoznak a különböző keringési zavarok, idegrendszeri problémák, a prosztata megbetegedései stb.

Merevedési zavarnak nevezzük a hímvessző merevedési képességének a csökkenését, vagyis amikor veszít a keménységéből, és ezáltal romlik az együttlétek minősége, esetleg meg is hiúsulhat. Ez jelentheti azt is, hogy a férfi képes ugyan az aktusra, de a partner örömérzete csökken, illetve azt is, hogy még az aktus vége előtt a hímvessző elveszíti a merevségét anélkül, hogy a férfi orgazmust élne meg, vagy nem is merevedik meg annyira, hogy a behatolás sikeres legyen.

Az impotencia lelki és orvosi okai

A merevedési zavaroknak lelki és orvosi oka egyaránt lehet. 

Ha bizonyos helyzetekben és időszakokban, esetleg más partnerrel nem vagy másként jelentkezik a merevedési probléma, az erősen arra utal, hogy az okokat az érzelmi oldalon kell keresnünk. A szervi problémákat, betegségeket minden esetben érdemes kizárni.

Impotencia a párkapcsolatban

Mivel a szexualitás egy kapcsolati történet, a merevedési problémáknak is van egy kapcsolati vetülete.

Egyéni szinten a szorongás okoz a leggyakrabban merevedési nehézséget, de ha más a kiváltó ok, akkor maga a merevedési probléma fog előbb-utóbb szorongást előidézni, ami aztán tovább rontja a helyzetet. Így a szorongásokkal mindenképpen kell foglalkozni. Ebben sokat segíthet, ha a párkapcsolatban erről nyíltan tudnak egymással a felek beszélni, ha sikerül a hangsúlyt a kudarcokkal kecsegtető aktusról az intimitás felé áthelyezni, és ha képesek egymásra koncentrálni és másik módot keresni egymás kielégítésére. Ennek csak a jóérzés és a kreativitás szab határt.

Hogyan küzdjük le a szorongást?

A szorongás okát pontosan fel kell tárni ahhoz, hogy megtaláljuk a mélyén a félelmet. 

Csak akkor küzdhetünk meg vele, ha rájövünk, honnan ered. Ha egy férfi attól fél, hogy nem tud teljesíteni, akkor először is fel kell ismernie, hogy mitől alakult ki benne teljesítménykényszer, és azt, hogy a partnere miben tud segíteni ahhoz, hogy a félelem a minimumra csökkenjen vagy teljesen eltűnjön. De a szorongást kiválthatja olyan hiedelem is, amiknek semmi köze a valósághoz: például a pornófilmen szocializálódott kamasz azt hiszi, hogy akkor potens, ha órákon át képes fenntartani a merevedését, és párjának legalább három orgazmust kell megélnie egy aktus alatt.

A fáradtság is okozhatja

A szorongás ugyan az egyik leggyakoribb oka a merevedési nehézségeknek, de a fáradtság is éppannyira szerepet játszhat a kialakulásában.

Ha elfáradunk a mindennapokban, nem biztos, hogy marad elég energiánk arra, hogy kívánjuk a társunkat vagy izgalomba jöjjünk. A szexualitás hatalmas mennyiségű energiát mozgat át ‒ ahhoz ugyanis, hogy működjön, ennek az energiamennyiségnek a birtokában kell lennünk. Ha már az együttlétek sem jönnek össze a fáradtság miatt, akkor rég túlfeszítettük a húrt, és itt az ideje, hogy átszervezzük az életünket, mert ennél súlyosabb problémáink is lehetnek.

A stressz megbetegít

A merevedési nehézségek harmadik leggyakoribb kiváltója a fokozott stressz.

A vegetatív idegrendszernek két fő állapota van, a nyugalmi és a harcos-menekülős. A merevedés csak a nyugalmi állapotban jöhet létre, mert ilyenkor vannak ellazulva azok az erek, melyek a hímvessző vérellátását biztosítják. A stresszállapotban a túlélésre van hangolva a testünk, ezért a szívünk a vért inkább a vázizmokba és az agyunkba pumpálja, mert ez segít a túlélésben, a testünkben lévő többi ér pedig beszűkül. Ilyenkor szinte lehetetlen a merevedés. Az erős szorongás is stresszállapotot hoz létre, ezért rontja az aktus esélyét, ha nagyon szeretne valaki teljesíteni.

Az állandósult stresszállapot a keringésre gyakorolt hatása révén is árt a jó szexnek, hiszen a stressz miatt beszűkült erek nem tudnak egykönnyen ellazulni. Ezért fontos például a rendszeres mozgás, mert az segít az érfalak rugalmasan tartásában.

A merevedési problémák egyaránt tükrözik az életforma és a kapcsolat minőségét, vagyis ha odafigyelünk arra, hogy az érzelmeink és energiánk a komfortzónánkon belül maradjon, és figyelmet fordítunk a kapcsolat intimitásának szintjére, azzal nagymértékben csökkenthetjük az ilyen nehézségek megjelenését.

Szőke András

Kiemelt kép innen