Az elmúlt hónapban minden szülőnek, pedagógusnak újra kellett gondolnia a gyerekek internetezésével kapcsolatos elveit. A távoktatás bevezetése egyik napról a másikra több, mint 1,2 millió általános és középiskolás gyereket ültetett a képernyő elé. Az otthoni online oktatás minden korosztályban növelte az internetezéssel töltött időt, amit eddig igyekeztünk korlátozni, most kötelező lett.
Ez azért is aggasztó, mert a hazai 2019-es adatok szerint 10-ből 4 gyerek nem érzi magát biztonságban a neten, ugyanakkor az internet biztonságos használatáról csak a családok felében és az iskolák 57%-ában beszélgettek. Keveset tudunk arról, hogy mit gondolnak a gyerekek az internethasználatról, a biztonságról, a digitális oktatásról; vagy hogy kiket követnek és milyen tartalmakat fogyasztanak Ahhoz, hogy valódi segítséget adhassunk nekik ebben, figyelembe kell venni, hogy mi bántja, mi foglalkoztatja őket, és valójában milyen támogatásra volna szükségük a felnőttektől.
A gyerekekről gondolkodni csak velük együtt érdemes. A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány és a Magyar Telekom közös felmérést indít a 18 éven aluliak körében, annak érdekében, hogy megtudja, mit gondolnak a gyerekek a digitális oktatásról, mi a fontos nekik az interneten.
Az online kérdőív segítségével a gyerekek elmondhatják, hogy
- mi okoz nekik nehézséget a digitális tanulás során,
- mi zavarja őket az interneten,
- mi jelent nekik valódi segítséget, ha valaki az online térben bántja vagy zaklatja őket,
- milyen segítségre van szükségük a szülőktől, tanároktól
- milyen lehetőséget látnak a digitalizációban, hogyan képzelik az internet jövőjét
A kutatás kiegészül szülők fókuszcsoportos megkérdezésével és szakemberekkel történő mélyinterjúkkal is. A kutatás felhasználásával ajánlás készül a szülőknek, tanároknak, vállalati döntéshozóknak és más szakembereknek, hogy mire van szükség ahhoz, hogy a gyerekek nagyobb biztonságban érezzék magukat az online térben. Az eredmények alapján a Hintalovon Alapítvány és a Telekom olyan kezdeményezések kialakítását tűzi ki célul, amelyek hatékony és fenntartható választ adnak a gyerekek internettel kapcsolatos problémáira, biztonságos környezetet teremtenek, mivel a gyermekek jóléte elsődleges fontosságú. Hiszünk abban, hogy minden gyermeknek joga van élni a technológia vívmányaival, kihasználni a digitalizációban rejlő lehetőségeket, hogy jobban éljenek fejlődjenek és előbbre jussanak. Célunk, hogy minél szélesebb körben biztosítsuk a gyerekek számára az információhoz való hozzáférést, a szabad véleménynyilvánítást, a magányszférához és az egyenlő bánásmódhoz való jogot, ugyanakkor felelősséggel tartozunk azért, hogy mindezt biztonságos módon tegyék, és helyes viselkedést tanúsítsanak az online térben.
A kutatás április 20-ától május 31-ig tölthető ki. A kutatás eredményét később nyilvánosan közzétesszük a hintalovon.hu/internetmost és a telekom.hu/internetmost oldalain. A kérdőív kitöltésében 18 éven aluli yerekek válaszait várják a szervezők.
Linkek:
A Hintalovon Alapítvány oldala
Kiemelt kép innen.