Forgatnak a suliban? Interjú készül veled, és később kikerül a netre? Nyilatkozol egy tévének, rádiónak, újságírónak? Vagy egy nyilvános előadásra készülsz?
Akár előadást tartasz sok-sok ember előtt, vagy esetleg szerepelni fogsz a tv-ben, rádióban, hatalmas lehetőség áll előtted! És nem csoda, ha izgulsz. Ez a cikk azért készült, hogy segítsen a felkészülésben és abban, hogy átgondold, hogyan tudod a legjobbat kihozni magadból és a helyzetből is!
Fontos, hogy felkészült legyél, és az is, hogy felelősen tudj kiállni mások elé. Úgy, hogy abból senkinek se lehessen bántódása. Tudd, hogy mindig jogod van ahhoz, hogy elmondd a saját véleményed, és ahhoz, hogy azt meg is hallgassák.
Mikor vállalj el egy szereplést?
1. Minden lehetőség szuper izgalmasan hangzik, de tényleg rád kíváncsiak?
- Gondold át, mi a célja a szereplésednek. Azért kértek fel, mert jól mutat, ha egy gyerek is részt vesz a műsorban, vagy valóban a te véleményedre kíváncsiak?
- Egy nyilvános szereplés komoly következményekkel járhat, ezért fontos, hogy csak akkor menj bele, ha neked is van célod a szerepléssel. Csak akkor vállald el, ha a téma a te ügyed is, fontos neked, érdekel, és téged is érint.
2. Szabadon dönthetsz arról, hogy elvállalsz-e egy médiaszereplést!
- Minden szükséges információt meg kell osztani veled, hogy el tudd dönteni, részt szeretnél-e venni egy szereplésen.
- Ha kísér téged felnőtt, előre beszéljétek meg az interjú célját, menetét, és hogy milyen módon használhatják fel később a rólad készült anyagokat. Ez is segíthet eldönteni, tényleg jó-e neked ez a lehetőség.
- Egy felkérés mindig menőnek hangzik, de akármilyen büszke is vagy a felkérésre, ha úgy érzed, nem igazán neked való a rád szabott szerep, vagy a szerepléskor inkább díszítő elem vagy, mint komoly szereplő, nyugodtan mondhatsz nemet, ha nincs hozzá kedved. Ha visszautasítasz egy felkérést, akkor sem érhet téged semmilyen hátrány.
3. Dönts tudatosan a részvételedről!
- Gondold át, hogyan érint a téma, és hogyan kapcsolódsz hozzá (a saját életedben, iskolai vagy iskolán kívüli tapasztalataidon keresztül).
- Gondold végig azt is, mivel jár egy szereplés. Hogyan érint maga a részvétel, például, hogy mások is láthatnak, hallhatnak téged, illetve azt, hogy a felvétel örökre megmarad, és később is elérhető lesz.
4. 18 év alatt szülői beleegyezés kell!
- Ha még nem múltál el 18 éves, akkor a törvényes képviselőd (szülő, gondviselő) írásos engedélye szükséges ahhoz, hogy interjúzzanak veled, vagy felvétel készüljön rólad. írásos engedélyt kell kérned a törvényes képviselődtől (szülő, gondviselő).
Ha elvállaltad, mit gondolj át a szereplés előtt?
5. Ne félj segítséget kérni!
- Ha igent mondasz, vagy jelentkezel egy felkérésre, akkor a lehető legtöbb segítséget kell biztosítani a felkészülésedhez. Fontos, hogy átbeszéljék veled a témát, és segítsenek összegyűjteni a mondanivalódat. Ebben jó, ha van melletted egy felnőtt segítő.
- Gondoljátok át közösen a kérdéseket, amelyek az interjú során felmerülhetnek. Beszéljetek arról is, hogy mire érdemes figyelned (pl. van-e olyan téma, amely kellemetlen helyzetbe hozhat).
6. Gondold át, mi az, amiért jöttél, és mi az a mondanivaló, amit mindenképpen át szeretnél adni!
- A felkészülés alatt írj le magadnak pár olyan gondolatot, amit fontosnak tartasz elmondani. Ha az interjú során valamire nem tudod a választ vagy összezavarodtál, nyugodtan térj vissza ezekhez a gondolatokhoz.
- Készülj pár joker gondolattal, amiket minden esetben el tudsz mondani.
7. A szereplés előtt gondold át, mi az, amit semmiképp sem mondanál el!
- Csak olyan dolgot mondj el, amiben tényleg hiszel.
- Ha egy információt semmiképp sem szeretnél elmondani, akkor is hallgathatsz róla, ha rákérdeznek.
8. Gondold át, mik azok a helyzetek, amiktől tartasz!
- A felkészülés során szedd össze azokat a kérdéseket és témákat, amelyekre nem szeretnél válaszolni (például mert úgy érzed, túl személyesek vagy az amiről nincs tapasztalatod).
- Tudatosítsd magadban, milyen viselkedés az, amitől tartasz a beszélgetőpartnerek részéről. Például nem vesz komolyan vagy provokál.
- Készülj fel ezekre a helyzetekre néhány betanult mondattal (lásd 12–19. pontok), és ha tudod, beszéld át egy felnőttel is, mit tudsz tenni ezekben a helyzetekben.
9. Öltözz kényelmesen, az alkalomhoz illően!
- Olyan ruhát viselj, amiben jól érzed magad, nem feszélyez a szereplés során (ha ülnöd kell, ha állnod), és amit nézőként is méltónak éreznél az alkalomra.
- A választásnál gondolj arra, hogy a ruhánk visszahat a hangulatunkra, magabiztosságunkra, és kifelé is üzenettel bír.
- Lehetőleg kerüld a túlságosan kihívó, feltűnő darabokat (pl. szembetűnően feliratozott pólók), illeve a kék és zöld színt, valamint az apró mintákat is, mert vetített háttérnél az bezavarhatnak.
- Ha olyan szereplésre mész, ahol nem készül képi felvétel, vagy egy privát beszélgetés zajlik (pl. rádió vagy újságcikk), akkor az öltözködésedre nem kell gondolnod, gyere, amiben amúgy is lennél.
Mire figyelj a szerepléskor?
10. Érkezz időben!
- Szánj időt az utazásra és az érkezésre is. Azért is fontos, hogy pontosan vagy akár picit korábban érkezz, hogy ezen már végképp ne kelljen stresszelned.
11. Ismerkedj meg a riporterrel, moderátorral a szereplés előtt!
- Oldottabban tudtok beszélgetni, ha a szereplés előtt van lehetőséged tőle kérdezni, az interjú menetét átbeszélni.
- Előfordulhat, hogy nem minden úgy alakul, ahogy vártad. Fontos, hogy minden szerepléskor legyen melletted egy felnőtt kísérő, aki az új helyzetben is melletted áll. Ne feledd, minden alkalom egy gyakorlás!
12. Fogalmazz egyszerűen, érthetően!
- Rövid mondatokban beszélj, mert az olyan interjúnál, amit utólag szerkesztenek, az jól vágható.
- A kérdésre mindig teljes mondattal válaszolj, hogy használni tudják akkor is, ha a kérdést nem hagyják benne az interjúban.
- Gondolj azokra, akik most először hallanak a témádról.
13. Ha veled beszélnek, nem egy szakember véleményére kíváncsiak, hanem rád és a tapasztalataidra!
- Gondold át, hogy mi az a tudás, ami nincs meg a felnőtt szakértőkben, de benned megvan! Mesélj a saját tapasztalataidról, véleményedről, a korosztályodról, hiszen te tudod igazán hitelesen megmutatni, hogy az adott kérdésről milyen gyerekszemmel gondolkozni.
14. Figyelj arra, hogy kinek a nevében nyilatkozol.
- Ha úgy kezdesz egy gondolatot, hogy „A gyerekek…”, „Ők…” vagy „A mai fiatalok…”, akkor nem leszel hiteles. A szavaid ne legyenek se túl általánosak, se túl konkrétak: ne derüljön ki, hogy a mondandód rólad vagy a barátaidról szól.
- Kezdheted úgy a mondatot, hogy „Ahogy én tapasztalom…” vagy „A környezetemben/Az iskolámban úgy látom, hogy…”.
15. Mondd el, amiért jöttél!
- Előfordulhat, hogy nagyon rövid az időd, vagy más irányba terelik a beszélgetést, ezért nem tudod elmondani, amit szeretnél. Tartsd szem előtt azt az üzenetet, ami neked fontos! Egy tömör válasz/reakció után bátran vezesd át a témát, például így: „E kapcsán sokakban felmerülhet, hogy…”, „Ehhez először azt kell látni, hogy…”, stb.
16. Ne feledd, a kérdés minden esetben a riporter munkáját minősíti!
- Ha úgy érzed, hogy valamire nem tudsz vagy nem akarsz válaszolni, a válaszodban nyugodtan térj át arra, amiről beszélni szeretnél. Pl. így: „Ez is fontos kérdés, de előtte szerintem érdemes tisztázni…”, „Én inkább arról tudok hitelesen beszélni, hogy…”, „Azt gondolom, hogy mindenek előtt arról kellene beszélni, hogy…”.
- Jogod van nemet mondani, bármikor visszautasíthatsz egy kérdést. Ha pedig felvétel készül, nyugodtan meg lehet állítani a forgatást, és jelezni, ha valami nem oké.
- Vannak helyzetek, amikor azzal teheted a legtöbbet, ha nem reagálsz egy kérdésre vagy kommentre.
- Ha nem értetted vagy hallottad a kérdést, bármikor visszakérdezhetsz!
17. A nyilvános szereplések során is érvényesek a gyermekjogok! Senkinek nincs joga megalázni téged.
- Ha a beszélgetőpartnered kérdését, reakcióját sértőnek, provokálónak érzed, higgadtan kérd ki magadnak, de ne vitatkozz.
18. Rád kíváncsiak, de ez nem azt jelenti, hogy meg kell osztanod a magánéleted!
- Figyelj arra, hogy milyen információt osztasz meg magadról vagy akár másról. Gondolj arra, hogy neked is és a társaidnak is joga van a magánélethez, ezért sem jó, ha felismerhető az, akiről a történeted szól.
- Ahelyett például, hogy konkrétumokkal együtt mesélnél el egy személyes történetet, fogalmazhatsz úgy, hogy: „Minden helyzetben, amikor…”, „Én úgy látom, hogy a környékünkön…” vagy „Hallottam már olyanról, aki…”, „Gyakran hallani olyan történetet, ahol…”.
19. Amit kimondasz, abból főcím lehet!
- Ami egy szereplésen elhangzott, azt már nem vonhatod vissza, és felhasználható lesz.
- A legtöbb esetben ha vágott vagy írott anyagról van szó, lehetőséged van a nyilvánosságra hozatal előtt felülvizsgálni. Sok esetben azonban így is a riporteren, szerkesztőn múlik, hogy az elhangzottakból mi az, amit kiemel.
20. Figyelj a társas szabályokra is!
- Átveheted a szót, ha úgy érzed, ezt illedelmesen meg tudod tenni. Ha van lehetőséged, inkább írd fel magadnak a gondolatod, ami eszedbe jutott, amíg más beszél!
- Ha többen vesztek részt a beszélgetésben, hozzászólásaid hosszával, tartalmával és formájával tiszteld meg a többiek idejét és véleményét.
És ha túl vagy mindenen, ezekre figyelj a szereplés után!
21. Légy nagyon büszke magadra!
- A felkészülési folyamat és a szereplés is sokat tanított neked. Vidd el magaddal a jó emlékeket és építkezz a kihívásokból, amelyeket megugrottál! Minden alkalom gyakorlás.
22. Nem vagy felelős azért, ha az elkészült anyag nem olyan, mint elképzelted!
- Az újságíró munkáját minősíti, hogy mit készít abból az anyagból, amiben közreműködtél.
- Ha fontos, téves közlést találsz benne, vagy a személyiségedet, jogaidat sértő módon szerepeltetnek benne, akkor feltétlenül jelezd az újságíró vagy szervező felé. Ebben érdemes felnőtt segítségét kérned.
23. Ha teheted, nézd/hallgasd vissza a szereplésed!
- Akármennyire is nehéz néha viszontlátni magunkat egy felvételen, rengeteget lehet tanulni belőle.
Németh Barbara, Lányi Orsolya
Ha tetszett, töltsd le PDF-ben:
Kiemelt kép innen