Hallottad már, hogy számolj el háromig, mielőtt vita közben mondasz valamit? Amikor felfokozott érzelmi állapotban vagyunk, nem tudunk észszerűen gondolkozni, racionális döntéseket hozni. Bekapcsol az „üss/fuss” reakció, ami akkor történik, amikor veszélyt észlelünk, legyen az képzelt vagy valós veszély. Ennek egyik típusa a szembenállás, amikor ellenségesen lépünk fel a minket ért támadással szemben. Például amikor elönt a düh, időnként elvesztjük a fejünket, és olyasmit mondunk, amit később megbánhatunk. Háromig számolni néha nem elég, hogy megnyugodjunk. Helyette egy jó lehetőség lehet a pozitív elvonulás.
Pozitív elvonulás
Pozitív elvonuláskor időt adunk magunknak (és a másik félnek is), hogy megnyugodjunk, gondolkozzunk a megoldáson, majd megbeszéljük a dolgokat. Az elvonulással lehetőséget kínálunk magunknak, hogy újra logikusan tudjunk gondolkozni és döntést hozni.
Érdemes előre tervezni. Kialakíthatsz egy helyet a szobádban vagy bárhol máshol, ahová félrehúzódhatsz, ha időre van szükséged. Rendezd be úgy ezt a biztonságos helyet, ahogy neked jó. Például egyszer egy osztályteremben a diákok hawaii tengerpart témájú helyet alakítottak ki felfújható pálmafával, homokkal. Legyél te is bátran kreatív!
Amikor érzed, hogy feszült vagy, és időre van szükséged, elmehetsz a „biztonságos helyedre”, hogy lehiggadj. Bekuckózhatsz a szobádban a babzsákfotelbe, felteheted a fülhallgatód, és meghallgathatod a kedvenc számaidat, vagy elővehetsz egy könyvet, amelyik kikapcsol. Akár a kertben is lehet egy kis berendezett zugod, ahová elvonulhatsz pihenni vagy festeni. A lényeg, hogy gondold át, mi az, ami kikapcsol, és jól érzed magad tőle.
Miután lecsillapodtál, újra bizalommal közelíthetsz a másik fél felé, hogy megbeszéljétek, mi is okozta a konfliktust, illetve hogyan lehetne megoldani, hogy jól érezzétek magatokat.
Nem büntetés, hanem lehetőség
A pozitív elvonulásra ne büntetésként gondolj, hanem egy lehetőségre, hogy lehiggadj, és újra jobban érezd magad. Néha az elvonulás sem segít. Ha nem sikerül megnyugodnod, az is teljesen rendben van. A düh, a sértődöttség is normális reakciók stresszhelyzetben. Már azzal is teszel magadért, ha felismered ezeket a negatív érzéseket, és elfogadod, hogy éppen mérges vagy.
Amikor látod, hogy valaki érzelmileg felfokozott állapotba kerül, elönti a méreg, nyugodtan próbálj meg időt adni, és bátorítsd a másikat is, hogy éljen a lehetőséggel. Akár a szüleiddel is beszélhetsz erről, hogy kölcsönösen adjatok lehetőséget egymásnak az elvonulásra. Mindig jó előre átbeszélni, hogy mit tesztek, mi segít, ha feszültség van köztetek. A pozitív elvonulás mindenkinek segíthet, kortól függetlenül.
Hatvani Flóra
Kiemelt kép: Michel Streich