A véleménynyilvánításhoz való jog
Minden téged érintő ügyben jogod van elmondani a véleményedet. A felnőtteknek meg kell hallgatniuk téged, és meg kell fontolniuk, amit mondtál – legyen az az iskolában, otthon, orvosnál, rendőrségen, bíróságon vagy akár a diákparlamentben.
Mit mondtak a gyerekek?
10-ből 8 gyerek azt mondta, hogy otthon a családi döntéseknél figyelembe veszik a véleményét, az iskolában viszont már csak a gyerekek fele érezte ugyanezt. A helyi országos ügyekkel kapcsolatban már csak a gyerekek negyede gondolta, hogy számít a véleménye. Pedig a gyerekek több beleszólást szeretnének az őket érintő kormányzati kérdésekbe. Ez szerintük a 2. legfontosabb dolog a jövőt illetően.
Mit mondott a Bizottság?
Az ENSZ felhívta a figyelmet arra, hogy minden gyereknek meg kell hallgatni a véleményét az őket érintő kérdésekben, legyen szó hivatalos, jogi ügyekről, az iskolai döntésekről, a helyi ügyekről és a családi döntésekről. A Bizottság külön kiemelte, hogy szülessenek olyan kezdeményezések, amely során a gyerekek elmondhatják a véleményüket a döntéshozóknak is, főleg azokban a témákban, amik a legjobban aggasztják őket.
A Bizottság támogatja, hogy legyenek olyan szervezetek, amik képviselik a gyerekek érdekeit: diákönkormányzatok, diáktanácsok és diákparlament. Nagyon fontosnak tartja, hogy ezekben a szervezetekben a gyerekek láthassák el a vezető tisztségeket.
Olvasd el a teljes jelentést a gyerekjogokról (itt alul is letöltheted), és kövesd a hetente megjelenő cikkeinket a részletes eredményekről:
- Számít a jelenléted! – Tüntetéshez és információhoz való jog
- Mire készít fel a suli? A „Te hogy látod?” kutatás eredménye
Kiemelt kép: Barbara Kelley