Test

Normális-e a péniszem? Mikor menjek urológushoz?

Fitymaszűkület, rövid fitymafék – eltérések, amelyekkel mindenféleképpen fordulj orvoshoz.

Ahogy a füle sem ugyanolyan mindenkinek, úgy a pénisz is nagyon sokféle lehet. Vannak elváltozások, amik természetesek, és van, amivel orvoshoz kell fordulni.

Korábbi cikkünkből már kiderült, hogy a hímvessző lehet kisebb vagy nagyobb, egyenes vagy görbe, vékonyabb vagy vastagabb – mindenkié más és más. Fontos tudnunk, hogy mindegyik nagy valószínűséggel teljesen normális, és a nemi élet (a szex) bármelyikkel fantasztikus lehet!

Van, ami nem probléma

A fiatal fiúk gyakran mennek urológushoz a gyöngykagyló papulának (Pearly Penile Papules – PPP) nevezett, teljesen ártalmatlan elváltozással. Ez a makk peremén található, szemölcsszerű kinövés a férfiak majdnem felénél megfigyelhető, és sokan összetévesztik egyéb szexuális úton terjedő betegség tünetével (az igazi szemölcsökkel), pedig itt szó sincs erről. Eltávolítása orvosi szempontból egyáltalán nem indokolt.

Ilyenkor menjünk el urológushoz

Rövid fitymafék

A következő gyakori eltérés a rövid fitymafék, mely merevedéskor megakadályozza a fityma kellő hátracsúszását. Ilyenkor egy kis feszülő húr látható a hímvessző alsó részén, a makk nem igazi görbületét okozva, mindezt fájdalom is kísérheti. Önkielégítéskor vagy szexuális együttlét során a fitymafék berepedhet, akár el is szakadhat, így ijesztő vérzést okoz. Ha ez megtörténik, gyakoroljunk nyomást a vérző területre. Ha a vérzés ennek ellenére sem áll el, azonnal forduljunk urológushoz. Az eset után minél hamarabb keressünk fel egy urológiai ambulanciát, ahol az orvos megvizsgálja a hímvesszőt, s eldönti, hogy szükséges-e további kezelés. Ha nem fordulunk orvoshoz, a fitymafék a sérülés után hegesedhet, a heg miatt pedig tovább rövidülhet, ördögi kört okozva ezzel. A gyógymódot általában egy rövid, helyi érzéstelenítésben végzett műtét jelenti, mely után még aznap hazamehetünk (injekcióval érzéstelenítik a fitymafék környékét, ami után a fék átvágásával megszüntetik a feszülő húrt a makk és a fityma között, ezután összevarrják a sebet). Ha minden rendben a kontrollvizsgálaton, a műtét után hat héttel újra lehet szexuális életet élni.

Fitymaszűkület

A fityma további eltérései közé tartozik a fitymaszűkület, melynek relatív és abszolút formáját különböztetjük meg. A relatív forma gyakran kamaszkorban derül ki, amikor a merev hímvesszőn a fityma nehezen vagy nem húzható hátra, míg az abszolút esetén már nyugalmi állapotban is lehetetlen a bőr hátrahúzása. Az eltérésnek van veleszületett és szerzett formája is, utóbbi esetben a leggyakrabban egy ismeretlen eredetű, hegesedést okozó betegség okozza a szűkületet, mely gyakran iskoláskorban kezdődik. Cukorbetegek körében is gyakori. Az eltérés megnehezíti a szexuális együttlétet, továbbá vizelési és tisztálkodási nehézséget okozhat, ami hosszú távon a hímvessző daganatos megbetegedéséért is felelős lehet. A kezelési lehetőségek között szerepel egy kenőcs, mely azonban ritkán jár sikerrel. Végleges gyógyulást a helyi érzéstelenítésben végzett műtét, a körülmetélés hoz (érzéstelenítés után eltávolítják a makkot fedő bőrt, így megszüntetik a szűkületet is, majd összevarrják a sebet, ezáltal a későbbiekben a makkot nem fedi bőr). Erre a műtétre is igaz, hogy amennyiben minden rendben, a beavatkozás után hat héttel már folytatható a nemi élet.

A hímvessző túlzott görbületével és a húgycső rendellenes nyílásával (amikor nem a makk végén, hanem a péniszen, esetleg a herezacskón található) egy külön cikkben foglalkozunk majd.

Dr. Kovács Petra Terézia urológus rezidens, Dr. Kubik András klinikai szakorvos

Kiemelt kép innen