Hogyan történik a vizsgálat? Mit vizsgál, mit kérdezhet az orvos? Mit tud tenni, tanácsolni?
Mit fog kérdezni?
Érdemes a vizsgálat előtt felkészülni azokra a kérdésekre, amik a nőgyógyászt érdekelni fogják. Egészen biztosan meg fogja kérdezni, hány éves korod óra menstruálsz, rendszeres-e a ciklusod, mennyi időnként jelentkezik a vérzés és hány napig tart, illetve azt is, hogy mikor volt legutóbb.
Azt is el kell mondanod, hogy a panaszaid mikor kezdődtek, próbáltál-e te valamilyen kezelést alkalmazni. Ha nemi úton terjedő fertőzés gyanúja áll fenn, meg fogja kérdezni, hogy a partnerednek milyen tünetei vannak.
Ha kínosnak is tűnik, őszintén válaszolj mindenre, hiszen az orvos csak így tud segíteni, a neked legmegfelelőbb megoldást megtalálni – bármi is legyen a probléma. A kérdéseidet is bátran tedd fel, hogy mindent pontosan megérthess.
Mit fog vizsgálni?
A nőgyógyász megfigyeli, a kamaszkori érésed hol tart, a kislány és a felnőtt nő közti skála melyik részén vagy éppen. Megtapinthatja a melleidet.
Szűz lányoknál nem a hüvelyen keresztül tapintja ki az orvos a méhet, a petefészkeket, hanem a végbélen át. Sokszor kismedencei ultrahang vizsgálatra is sor kerül.
Fertőzésre való gyanú esetén mintát vesznek a hüvelyváladékból, ezt mikroszkóp alatt, illetve mikrobiológiai úton vizsgálják.
Mit fog tanácsolni?
A vizsgálat után a nőgyógyász elmondja, hogy mit gondol a panaszodról, és milyen megoldást javasol. Rendszertelen ciklus esetén elég lehet a türelmes várakozás, ha más problémád adódik, gyógyszeres kezelésre lehet szükség.
Mikor és kivel menj? Olvass tovább!
Gács Zsófia gyerekorvos
Kiemelt kép: Daniel Labrosse