A gyerekek érdekeit akkor lehet a legjobban képviselni, ha meg is kérdezzük őket. Egy svájci gyermekvédő szervezet, a Terre des hommes ötlete alapján 2020 nyarán egy 27 nyelven elérhető kérdőívet állítottak össze. A #CovidUnder19 elnevezésű kutatásban a 8 és 17 éves kor közötti gyerekek véleményét kérték ki arról, hogy miylen hatásai voltak a koronavírus-járványnak, hogy mik az ő tapasztalataik. A belfasti Queen’s Egyetemmel közösen szervezték a kutatást, és már a kérdések megfogalmazásában is részt vehettek a gyerekek. Végül pontosan 26 258-an válaszoltak.
2020 decemberétől elérhetőek a kutatás eredményei. Ezekből nemcsak az derült ki, hogy az élet legkülönbözőbb területein hogyan hatott a járvány, hanem az is, hogy azok az intézkedések, amelyekkel a járvány igyekeztek leküzdeni, milyen hatással voltak a gyerekekre. A kutatásnak két fontos célja volt. Egyrészt az, hogy a válaszok segítségével jobbá, eredményesebbé lehessen tenni a járvány miatt hozott intézkedéseket; másrészt az, hogy a gyerekek véleményét így el lehessen juttatni a döntéshozók és a gyerekekkel foglalkozó szakemberek, illetve a kormányok felé.
A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány és gyerek önkéntesei lefordították a kérdőívet, és vállalták, hogy hazai népszerűsítésével hozzájárulnak a magyarországi gyerekek részvételéhez.
A kutatás eredményei teljes terjedelemben angolul, franciául, spanyolul és arabul (előkészítés alatt) ezen a linken érhetők el.
A felmérés legfontosabb eredményei
Egészség
- A gyerekek 21%-a szerint könnyebb volt orvoshoz jutni a koronavírus-járvány előtt.
Erőszak és biztonság
- 9% kevésbé érzi magát biztonságban az otthonában, illetve ahol a járvány kezdete óta lakott. 36% szerint viszont nagyobb biztonságban él a koronavírus kitörése óta, 56% pedig ugyanolyan biztonságban érezte magát, mint a járványt megelőzően.
- 30% arról számolt be, hogy a koronavírus kezdete óta több lehetőséget is megismert, hogy hová lehet fordulni, illetve miként lehet segítséget kérni, ha nem érzi biztonságban magát.
- 52%-a gyerekeknek arról számolt be, hogy kevesebb erőszakot hallott, látott vagy tapasztalt, mint korábban. A gyerekek 9%-a viszont azt említette, hogy több erőszakot hallott, látott vagy tapasztalt.
Covid19
- Szinte az összes gyerek (97%) elégedett azzal, ahogy megtanították őket 20 másodpercig szappannal és vízzel kezet mosni vagy kézfertőtlenítőt, fertőtlenítőszert használni.
- 48% azt is hozzátette, hogy a vírus megjelenése óta több szappannal, további 24% több vízzel mos kezet, mint korábban.
Beleszólás a döntésekbe
- 35%-nak elképzelése sem volt róla, vajon hallgat-e a gyerekekre a kormány, 38% viszont úgy vélte, hogy kihagyják őket a számukra is fontos döntésekből.
Információk
- A gyerekek 59%-a a sajtóból tájékozódik, 62%-a inkább a családtagoktól.
- A gyerekek kisebb része informálódik a barátoktól vagy a családtagoktól, a többség: 83%, illetve 75% ugyanis nem tekinti elég hitelesnek ezeket a forrásokat.
- A gyerekek fontosnak tartották, hogy hozzájussanak a számukra is könnyen befogadható és elérhető információkhoz.
Életszínvonal
- A megkérdezettek 20%-a említette, hogy a vírus megjelenése óta kevesebb ételhez jut hozzá.
- 41%-a azt is szóvá tette, hogy a családjukban kevesebb pénz maradt a napi szükségletek fedezésére.
Család
- A legtöbb gyerek úgy vélte, hogy nem változott a szülővel való kapcsolattartása. Némelyek a járványhelyzet után, mások korábban vélték úgy, hogy jobb a helyzetük e tekintetben.
- A fiatalabb gyerekek nagyobb arányban említették, hogy most jobb, míg az idősebb gyerekek kevésbé érzékelték a különbséget.
- A gyerekek azt is kiemelték, hogy a családdal való együttlét nem volt teljességében pozitív.
Tanítás
- A 13–17 éves gyerekek 58%-a szerint a járvány előtt jobb volt az oktatás.
- 12% szerint a koronavírus alatt részesült jobb oktatásban.
- 41% azt válaszolta, hogy a koronavírus előtt inkább számíthattak a tanáraik támogatására.
Játék, pihenés és szabadidő
- 56% azt válaszolta, hogy a járvány miatt kevesebbszer lehetett találkozni, illetve beszélgetni a barátokkal. Sokak szerint a legrosszabb dolog a koronavírusban az volt, hogy hiányoztak a barátok.
- A gyerekek 35%-a többet mozgott a koronavírus-járvány előtt.