Az urológia a húgyutak (vese, húgyvezeték, húgyhólyag, húgycső) és a férfi nemi szervek megbetegedéseivel foglalkozó tudományág. A közhiedelemmel ellentétben – miszerint urológushoz csak az idős férfiak járnak – fiatalok és nők is rendszeresen felkeresik a rendelőket különböző panaszaikkal: a felfázás tipikus tüneteivel (gyakori, fájdalmas vizeléssel), deréktáji fájdalommal, vesegörccsel, vérvizeléssel, nehéz vizeléssel, esetleg vizeletelakadással, fiúk, férfiak a herezacskóban észlelt különböző fájdalmas vagy fájdalmatlan elváltozásokkal, a hímvessző eltéréseivel.
Mivel foglalkozik az urológus?
A lehetséges megbetegedések közé tartozhat – a teljesség igénye nélkül – a fiatalok körében a vizelettel és annak ürítésével kapcsolatos eltérések, a húgyúti rendszer kövessége, a férfi nemi szervek eltérései, illetve az ezen a területeken jelentkező fájdalom, a daganatos megbetegedések kezelése is.
Fiatal férfiak körében az egyik leggyakoribb rosszindulatú folyamat a heretumor, így esetükben kiemelten fontos a rendszeres önvizsgálat, amelynek során a talált elváltozással azonnal urológushoz kell fordulni. A nemi úton terjedő betegségekkel a bőrgyógyász kollégák foglalkoznak STD- (Sexually Transmitted Diseases – szexuális úton terjedő betegségek) ambulanciákon.
Miért nem érdemes tartani az urológustól?
A legtöbben ódzkodnak az urológus felkeresésétől, próbálják az utolsó pillanatig elkerülni a találkozást. Az „urológiai vizsgálat” kifejezés hallatán is sokan megborzonganak, esetleg különböző vicceket sütnek el, ezért a vizsgálatról egy külön cikkben írunk, amiből kiderül, hogy mi történik az urológusnál.
Dr. Kovács Petra Terézia urológus rezidens, Dr. Kubik András klinikai szakorvos
Kiemelt kép innen